Aktualności Aktualności RSS

Dokąd najczęściej podróżujemy autokarami?

Ogromną zaletą podróży autokarami jest możliwość przebycia długiej trasy bez konieczności przesiadania się do innego środka transportu, a do tego w bardzo komfortowych warunkach.

To właśnie dlatego podróżujemy autokarami do miejsc Polski odległych od miejsca zamieszkania, a także za granicę. Autokary dalekobieżne kursują nie tylko za dnia, ale i w nocy. Czasami podróż trwa dłużej niż 12 godzin. W takich sytuacjach zwykle do jednego kursu zostaje przydzielonych dwóch lub więcej kierowców.

 

Autokarem przez Polskę

Autokarem najczęściej podróżujemy z nad Bałtyku w Tatry, albo z Warmii i Mazur do Wielkopolski. Są to jedynie charakterystyczne przykłady dalekobieżnych kursów autokarowych. Trasa podróży przebiega przez duże i średnie ośrodki miejskie, dzięki czemu przewoźnik może świadczyć usługi większej liczbie pasażerów. W Gdyni wsiada 20 pasażerów, w Toruniu kilka osób zakończy podróż, a kilkanaście rozpocznie – i tak, analogicznie przez Warszawę i Łódź, aż do Krakowa i Katowic. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu trasy usługi przewozowe są świadczone sprawnie i efektywnie, czemu sprzyja poprawa stanu dróg krajowych i budowa autostrad.

 

Dalekie podróże zagraniczne

Autokarem podróżujemy również do takich miejsc, jak Rzym, Paryż, Berlin, Wenecja, Lwów i tak dalej. Najczęściej są to podróże w celach turystycznych – służbowo lepiej polecieć samolotem, zwłaszcza, że czas to pieniądz, a koszty podróży samolotem można i tak wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Podróż autokarem to nie tylko przewóz z jednego miejsca do docelowego ośrodka. Podczas przejazdu przez różne ośrodki miejskie oraz lasy i pola, przez które biegną publiczne drogi, pasażerowie poznają nowe miejsca. To jest dodatkowa korzyść, którą pasażer otrzymuje gratis.

 

Autokarem w las i na wzgórze

Przejazd przez las w nieuprawnionym do tego miejscu jest zabroniony, ale drogą do leśniczówki i do innych miejsc położonych na uboczu – do zamku położonego wśród malowniczych wzgórz, albo ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem – autokarem dojedziesz bez problemu. Wykorzystanie własnego samochodu nie zawsze jest możliwe, bo po pierwsze nie każdego stać na własne auto, a po drugie nie zawsze stan kierowcy pozwala na prowadzenie pojazdu (np. w przypadku wyjazdu do sanatorium). Niektóre ośrodki wypoczynkowe i turystyczne współpracują z przedsiębiorstwami autokarowymi, żeby zapewnić turystom łatwy, komfortowy i bezpieczny dojazd do miejsca pobytu.

 

Autokary a turystyka religijna

Równolegle do tradycyjnie pojmowanej turystyki rozwija się jej część zwana turystyką religijną. Dotyczy ona podróży do miejsc kultu, w tym pielgrzymek, wyjazdów do sanktuariów, albo na rekolekcje. Zazwyczaj tego typu podróże są organizowane w ramach jednej parafii. Chętni parafianie składają się na wynajem autokaru, żeby dojechać bezpośrednio do miejsca kultu. Wszelkich formalności zwykle dopełnia ksiądz proboszcz.

 

Turystyka szkolna też korzysta z autokarów

Autokarami podróżują także uczniowie i studenci odbywający podróże w celach dydaktycznych i integracyjnych. Trasa wynajętego autokaru może być zaplanowana zgodnie z programem wycieczki określonym przez jej organizatorów. Zwykle w rolę organizatorów szkolnych wycieczek wcielają się nauczyciele i rodzice działający w komitecie rodzicielskim.

Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują na to, jak ważną rolę we współczesnej turystyce pełnią autokary. Są one wykorzystywane w ramach wycieczek krajowych i zagranicznych, wycieczek szkolnych i do miejsc kultu. Można dojechać autokarem do sanatorium, ośrodka wypoczynkowego i innych miejsc związanych z bazą noclegową i turystyką. Są to prawdopodobnie najbardziej dostępne, uniwersalne i użyteczne środki transportu, z jakich obecnie możemy korzystać.

Gdzie szukać dobrego przewoźnika? Jednym ze sprawdzonych przewoźników w branży na Podkarpaciu jest firma Pana Józefa Podolca oferująca przewóz osób. Jest to licencjonowany przewoźnik, który działa od wielu lat na lokalnym rynku i cieszy się uznaniem Klientów. Stawia na bezpieczeństwo i wygodę podróżnych.

« wróć zobacz więcej aktualności »